Dekorowanie domu wiąże się z podjęciem wielu decyzji, od których zależy końcowy wygląd Twoich wnętrz. Dobieranie firanek i zasłon jest jednym z elementów tego procesu. Może się zdarzyć, że w żadnym sklepie nie trafisz na interesujące Cię wzory i staniesz przed wyborem: albo zrezygnować z firan, albo wykonać je samodzielnie. Podpowiemy jak wszyć taśmę do firanki, by wyglądała elegancko i pasowała do Twoich wnętrz.
Różne rodzaje taśm, które możesz wszyć do swoich firanek
Decydując się na samodzielne wykończenie firan, które będą odpowiadały Ci wielkością i motywem, możesz wszyć do nich taśmy, występujące w kilku rodzajach. Najpopularniejszą z nich jest taśma marszcząca, czyli plisa lub drabinka, nazywana potoczna ołówkiem. Efektem jej użycia będą drobne zakładeczki, nadające efekt marszczenia. Możesz wybrać gęstość, z jaką będą się one układały, tworząc rzadszą lub gęstszą kompozycję.
Innym rodzajem taśmy jest smok, mający naprzemienne marszczenia. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że możesz swobodnie regulować zagęszczenie plis i szerokość firany.
Występują także taśmy zakładkowe, tzw. kontry, gromadzące po kilka fałd w zakładce. Występują one naprzemiennie – kontra, przerwa, kontra. Co prawda sporą trudność sprawia wyregulowanie szerokości na karniszu, za to taka firanka najładniej się układa.
Jak wszyć taśmę do firanki, by wyszło spektakularnie?
Przed rozpoczęciem wszywania taśmy do firanki powinnaś zaopatrzyć się w odpowiednią ilość materiału. To ważne, ponieważ każde marszczenie zabiera go trochę i może się później okazać, że zamiast stylowej dekoracji wyszła Ci spektakularna klapa. Potrzebujesz więc minimum pół metra więcej tkaniny niż wynosi Twoja docelowa firana, bo zawsze łatwiej ją zagęścić, niż zmniejszyć okno. Pamiętaj, że również ilość i wielkość wzorów mają znaczenie, bo w przypadku zbyt dużego zagęszczenia firana może stracić swoje walory estetyczne.
Wszywanie taśmy do firany krok po kroku
Aby firana się udała, potrzebujesz przemyślanego działania. Wymierz więc dokładanie materiał i dopasuj do niego taśmę, pracując na lewej stronie firanki. Upewnij się, że sznurki od taśmy znajdują się na zewnątrz, a przy brzegu zostawiłaś sobie kawałek. Taśmę do firanki wszywaj przy jej brzegu lub minimalnie poniżej, nie naciągając przy tym niczego. Warto wcześniej użyć szpilek, które ustabilizują całość łączenia. Na brzegach zabezpiecz taśmę, a po nadaniu całości odpowiedniego kształtu, zawiąż na sznureczkach łatwe do rozplątania supełki.