Krótkie firanki do pokoju — gdzie je powiesić i jednocześnie zaaranżować wnętrze?

Krótkie firanki do pokoju — gdzie je powiesić?

 

Dekorujesz na nowo swoje mieszkanie? A może właśnie wprowadzasz się do domu i chcesz go urządzić najlepiej, jak tylko potrafisz? Jeśli nie jesteś pewien, gdzie warto powiesić krótkie firanki i w którym pokoju będą prezentowały się doskonale, przeczytaj nasz dzisiejszy wpis.

 

Jakie są rodzaje krótkich firanek?

 

Jeśli myślisz o zawieszeniu krótkich firanek, masz kilka możliwości do wyboru. Mogą to być np. fragmenty zwykłego materiału, które przytniesz do odpowiedniej wysokości. Możesz też zdecydować się na gotowe produkty, dopasowane w sam raz do Twoich okien. Z pewnością wprowadzą one zupełnie inny charakter do Twojego wnętrza. Czytaj dalej i zobacz, z czego możesz wybierać.

 

Dekoracyjny lambrekin na okno

 

Pierwszą naszą propozycją jest lambrekin. Jeśli pierwszy raz słyszysz takie określenie, to już tłumaczymy, jak wygląda. Jest to materiał, który nie sięga nawet do połowy okna — kończy się kilkanaście lub maksymalnie kilkadziesiąt centymetrów poniżej karnisza. Wiesza się go właśnie w górnej części okna. Dzięki takiemu rozwiązaniu do pomieszczenia wciąż wpada dużo światła.

 

Lambrekin nie służy raczej do osłonięcia przed słońcem lub odcięciem się od widoku ruchliwej ulicy. Stanowi element stricte dekoracyjny. Możesz go dostać w kształcie łuku, ale także w prostej wersji. Podoba Ci się taki pomysł? Lambrekiny znajdziesz w naszym sklepie.

 

Tradycyjna zazdrostka w oknie

 

Drugą opcją, jaką możesz wybrać, jest zazdrostka. Jest krótką firanką, która zasłania okno od połowy w dół, czasem także zawieszana jest nieco niżej. Montuje się ją na specjalnych szynach, które przyklejane są do ramy okna.

 

Zazdrostki są nie tylko bardzo dekoracyjne, ale pozwalają zasłonić część pokoju przed wścibskimi sąsiadami lub ludźmi przechodzącymi wzdłuż ulicy. Kiedyś często były stosowane w kuchni, ale można je zamontować właściwie w każdym pomieszczeniu.

 

Krótkie firanki wykonane z materiału

 

Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby całe okno było zasłonięte firanką, możesz uszyć ją na wymiar. W pierwszej kolejności zmierz dokładnie wymiary wszystkich okien w mieszkaniu. Następnie utnij tkaninę na takiej wysokości, która będzie najbardziej odpowiednia do każdego z pokoi. Proponujemy wysokość na poziomie parapetu. Jest optymalna i nie będzie przeszkadzała w ustawieniu mebli poniżej okna. Przy krótkich firankach możesz także zabudować grzejnik w dekoracyjny sposób.

 

Krótkie firanki do pokoju — tylko do którego?

 

Pomieszczeń w mieszkaniu jest sporo, ale nie musisz stosować takiego samego rozwiązania w każdym z nich. Zastanów się, jaki efekt chcesz otrzymać i gdzie potrzebujesz bardziej zasłonić okno. Jeśli któryś pokój potrzebuje doświetlenia, a okna wychodzą np. na las, nie musisz w całości ich zasłaniać.

 

Idealne firanki, które nadają się do kuchni

 

Niektórzy w kuchni niczego nie wieszają. Jeśli chcesz jednak nadać temu pomieszczeniu elegancji, postaw na zazdrostki - ale tylko wtedy, kiedy przy oknie znajduje się pusty blat. Jeśli w pobliżu jest kuchenka lub zlew, to taka firanka będzie wciąż brudna lub zachlapana. Wówczas lepiej postaw na lambrekin. Łatwiej zmyć brud z szyby niż co chwilę robić pranie, prawda?

 

Jak zasłonić okno w sypialni?

 

Zależy Ci na tym, aby w sypialni nie było długich materiałów w oknie? Wybierz krótkie firanki. To dobre rozwiązanie, jeśli dwuosobowe łóżko znajduje się dokładnie pod oknem. W takim przypadku powieś zarówno firanki, jak i zasłonki o długości krótszej o kilka centymetrów od wysokości ramy łóżka. Dzięki temu nie będą się gniotły i opierały o mebel.

 

Krótkie firanki do pokoju dziennego

 

Salon to takie miejsce, które zazwyczaj powinno być jasne. Jeśli i Tobie na tym zależy, wybierz krótkie firanki do pokoju dziennego, najlepiej te w postaci lambrekinów. Będą stanowiły ładny element dekoracyjny i wpuszczą światło do całego pomieszczenia.

 

Co w przypadku, jeśli w salonie są okna od podłogi aż po sufit? Na to też mamy dobre rozwiązanie. Przygotuj krótkie firanki z materiału, który jest półprzezroczysty. Może to być np. mikrosiateczka, bez wzorów, koniecznie w białym kolorze. Zmierz odległość między karniszem a podłogą. Następnie utnij tkaninę mniej więcej w połowie. Jednak wybierz dość szeroki materiał. Tak, aby po jego założeniu na okno można było go zmarszczyć — da to ładny efekt. Co więcej, pod firankami będziesz mógł postawić np. kwiaty w donicach czy mały stoliczek.

 

Innym rozwiązaniem jest ucięcie materiału mniej więcej na ¾ wysokości, licząc od góry. Gdy będziesz go zakładał na karnisz, nie musi być marszczony — szerokość może być tylko nieznacznie dłuższa, niż wynosi w przypadku okien. Każdą firanę zmarszcz w jednym miejscu, na środku, jednak nie wyżej niż w połowie okna. Przewiąż ładną wstążką i zrób z niej kokardę. Takie firanki będą zdecydowanie bardziej ozdobne i przepuszczą większość światła.

 

Mamy nadzieję, że nasze propozycje krótkich firanek do każdego pokoju w mieszkaniu są dla Ciebie przydatne. Możesz się nimi zainspirować i stworzyć coś unikatowego. Kieruj się przede wszystkim swoim gustem i funkcją firan w każdym pomieszczeniu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl