Krótkie firanki w twoim domu, czy opcja do parapetu czy za parapet jest efektowniejsza?

Krótkie firanki w twoim domu: do parapetu czy za parapet?

 

Piękna dekoracja okna? Odpowiednio udrapowana firanka to najlepszy sposób! Marszczenie firanek jest efektowne, ale wiele osób nie wie, jak zrobić to dobrze. Dlatego podpowiadamy, jak marszczyć firany i jak się do tego przygotować, żeby później cieszyć się wspaniałym widokiem.

Wybierz sposób marszczenia i szerokość materiału

Rodzaj marszczeń określa, jaką szerokość firanki powinniśmy zamówić. Najpierw jednak potrzebujemy określić, jaką szerokość ma okno, a dokładniej: jaką szerokość powinna zajmować firana. Później czas na wybór sposobu marszczeń. Najlepiej prezentują się krótkie zakładki- plisy, które tworzy się w stosunku 1:1,5, najpopularniejsze są zakładki w stosunku od 1:2 do 1:2,5. Bardzo gęste marszczenia to już stosunek 1:3, przy czym przy wąskich oknach oraz przy wzorzystych firanach lepiej wybrać łagodne fale, one lepiej się prezentują.

Jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie pięknych drapowań jest wykorzystanie taśmy do marszczeń, którą doszywa się do górnego brzegu tkaniny. Można kupić gotową firanę z taśmą lub doszyć ją samodzielnie. Do każdego rodzaju marszczeń można dobrać odpowiednią taśmę – potrzebujemy jej tyle, ile samego materiału. W takiej sytuacji, gdy potrzebujemy 160 cm szerokości firany ułożonej w tradycyjne zakładki 1:2, potrzebujemy 320 cm taśmy oraz 320 cm firany, plus zapas. Drapowanie wykonujemy samodzielnie, po zakupie firanki.

Jak marszczyć firany na taśmie – praktyczne porady

Sprawne marszczenie firan wymaga odrobiny dokładności i cierpliwości. Taśmy są zakończone parą żyłek lub sznureczków. Z jednej strony warto je związać tak, żeby przy marszczeniu nie zostały wciągnięte do tunelu. Można zahaczyć tą zabezpieczoną część np. o klamkę drzwi, a następnie marszczyć firankę aż do uzyskania założonego efektu. Potem wystarczy związać ze sobą sznurki z drugiej strony i przyciąć nadmiar. I gotowe!

Inne sposoby na marszczenie firan

W przypadku, gdy mamy firankę bez taśmy, nadal możemy uzyskać ładne marszczenie. Pamiętajmy wciąż o większej szerokości materiału – podobnie, jak powyżej. Firanę do żabek można przypinać prosto, bądź tworzyć pliski i chwytać je żabkami – to bardzo prosty sposób. Ważne jest, żeby żabki przypinać w równych odstępach, wtedy fale są estetyczne i spodobają się każdemu.

Co gdy nie przepadamy za marszczeniami?

Gusta i potrzeby są różne, dlatego z pewnością niektórym osobom nie podobają się marszczone firanki, szczególnie tam, gdy nie mogą one sięgać aż do ziemi. Nic straconego, nie trzeba wtedy rezygnować z firanek w ogóle – wystarczy wybrać panele, nowoczesne i modne. Panele, często także określane ekranami, rozpina się na całą szerokość okna, bez marszczeń. Wpuszczają one sporo światła i wspaniale prezentują się w salonie, jak i w kuchni.

 

 

 

 

Coraz mniej osób decyduje się na minimalizm w projektowaniu dekoracji okna, zasłonięte okna wróciły do łask. Nic dziwnego! Zapewniają intymność i estetycznie dopełniają wnętrze. Firany królują – ale jest ich tyle! Jakie więc wybrać: do parapetu czy za parapet?

Różne długości

Jedną z najważniejszych cech firany jest jej długość. To nie tylko kwestia designerskiego widzimisię. Wymiar firany zależy od tego, do jakiego wnętrza jest przeznaczona i jaki jest jego ogólny wystrój. Firany do podłogi wyglądają elegancko, ale nie wszędzie się sprawdzą. Wtedy musisz postawić na firanki krótkie. Czy lepsze są firanki do parapetu czy za parapet? To zależy!

Gdzie lepsze krótsze?

Firanki krótkie dobrze wypadają przede wszystkim w mniejszych pomieszczeniach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. A wybór między firaną do czy za parapet najczęściej dyktowany jest względami praktycznymi, dlatego zastanów się, gdzie będą stały meble oraz co będziesz robić w najbliższym sąsiedztwie okna.

Co w kuchni?

W kuchni, zwłaszcza gdy okno sąsiaduje z blatem roboczym, radzimy powiesić firanki, które kończą się bezpośrednio nad parapetem. Elegancką wersją takich kuchennych firan jest opcja z wycięciem w środku. W tym przypadku brzegi firan powinny sięgać parapetu. Jeśli twoje mieszkanie ciężko ogrzać zimą, nie możesz tracić nawet odrobiny ciepła płynącego z grzejników, dlatego firanka do parapetu będzie najlepszym rozwiązaniem w całym domu.

Co do pokoju dzieci?

Firanki za parapet, czyli sięgające kilka centymetrów poniżej parapetu sprawdzą się w pokoju dziecinnym. Okno jest elegancko zasłonięte, dzieci mają pod parapetem dodatkową kryjówkę, a co najważniejsze, na firance kończącej się za parapetem nie powiesi się żaden maluch. A oprócz tego wiadomo, że doły firanek w pokoju dzieci, narażone byłyby na zniszczenia. Odbicia rączek upaćkanych farbą czy dżemem to cudna pamiątka, ale lepiej mieć ją na papierze w albumie.

Przy małym metrażu

Firanki za parapet doskonale sprawdzą się też w gabinecie czy sypialni. Dotyczy to przede wszystkim mieszkań małych, w nowoczesnych blokach. Przy niskich sufitach takie firany nie przytłoczą i stworzą stylowy przytulny nastrój.

Jakie są wytyczne?

O czym musisz pamiętać przy wyborze firanki do parapetu czy za parapet? Firanki do parapetu musisz precyzyjnie wymierzyć, tak, by brzeg był bezpośrednio nad parapetem. Jeśli firanka będzie za długa, będzie nieestetycznie opierać się o parapet; za krótka zrobi wrażenie niedopasowania. Przy dobieraniu firanki za parapet masz nieco więcej swobody – eksperci mówią, że powinna sięgać 5-10 cm poniżej parapetu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl