Jak mierzyć zasłony na przelotkach, aby dobrze prezentowały się we wnętrzu?

Jak mierzyć zasłony na przelotkach, aby dobrze prezentowały się we wnętrzu?

Zasłony są bardzo ważnym elementem dekoracji wnętrz. W pomieszczeniu tworzą klimat i nadają przestrzeni charakteru. Jednak ostateczny efekt zależy nie tylko od wyboru odpowiedniej tkaniny, ale również od prawidłowego doboru wymiarów tekstyliów. Chcesz wiedzieć, jak zmierzyć zasłony, aby dobrze prezentowały się w pomieszczeniu? Oto garść cennych wskazówek, które pozwolą Ci wybrać kotary o właściwej długości i szerokości.

Mierzenie zasłon na przelotkach - od czego zacząć?

Zanim przystąpisz do mierzenia, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które mają wpływ na sposób zdejmowania miary. Przede wszystkim określ, jaki rodzaj tekstyliów chcesz powiesić. Metoda wykończenia zasłon ma bowiem ogromne znaczenie dla ich długości i szerokości. Inaczej dokonuje się pomiaru w przypadku modeli na przelotkach, a inaczej przy pozostałych rozwiązaniach takich jak story na szelkach czy z taśmami marszczącymi.

Przed wyborem konkretnych zasłon zmierz dokładnie szerokość części karnisza lub szyny, na której ma wisieć kotara. Pomiar ten jest niezbędny do obliczenia szerokości gotowej story, do której należy również dodać ilość materiału potrzebnego na falowanie.

Jak mierzyć długość zasłon na przelotkach?

Zasłony na przelotkach to tekstylia, które coraz częściej wybierane są do aranżacji wnętrz. Kotary z kółkami nie mogą być ani za długie, ani za krótkie. Dlatego wybór powinien być przemyślany. Aby stora prezentowała się w oknie efektownie i elegancko, w pierwszej kolejności zastanów się, jakiej długości dekorację chcesz powiesić. Czy ma sięgać przed podłogę, czy chcesz, aby tekstylia opierały się o parkiet? W pierwszym przypadku zmierz wysokość od górnej krawędzi karnisza do podłoża i odejmij 2 cm. Z kolei, gdy zależy Ci na tym, by zasłona leżała na posadzce, do otrzymanego wymiaru dolicz 10 cm – 20 cm.

Jak mierzyć szerokość zasłon na przelotkach?

Szerokość zasłon na przelotkach zależy od funkcji, jakie mają spełniać w pomieszczeniu. Czy będą jedynie stanowić element dekoracyjny, a może będą służyć do zasłaniania okien na noc lub chronić przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów? Podczas ustalania tego wymiaru wystarczy zmierzyć odległość od jednego do drugiego końca karnisza. Do wyniku pomiaru dodaj około 60-80% jego szerokości, w zależności od fal, jakie chcesz uzyskać. W celu ustalenia rozmiaru jednej kotary wynik podziel na pół. Nie zapominaj, że przy zasłoniętym oknie jedna zasłona powinna nieznacznie nachodzić na drugą. Dlatego musisz też uwzględnić na to niewielki zapas materiału.

Jaka jest optymalna długość i szerokość zasłon na przelotkach?

Po określeniu długości i szerokości zasłon na przelotkach możesz wybierać pomiędzy kilkoma wariantami. Standardowy rozmiar kotar to 140x250 cm. Ten wymiar pasuje do zdecydowanej większości okien. W salonach, jadalniach i sypialniach doskonale sprawdzają się przede wszystkim te modele, które wykonane są z wysokiej jakości tkaniny welwetowej. Taki materiał jest odporny na uszkodzenia i zaciągnięcia. Szeroki wybór tego typu dekoracji znajdziesz między innymi w ofercie naszego sklepu online.

Dlaczego zasłony na przelotkach 140x250 cm to dobry wybór?

Zasłony na przelotkach o wymiarach 140x250 cm dodają wnętrzom przytulności i zapewniają większy poziom wyciszenia. Co więcej, gwarantują ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem i chronią przed światłem latarni. Świetnie prezentują się w towarzystwie firanek i innych elementów dekoracji okiennej tworząc spójną całość. Wybierając kotarę, zwróć uwagę na sposób wykończenia. Story nie powinny mieć żadnych wystających nitek. Ponadto powinny być dopasowane do innych elementów wnętrza, rodzaju i wielkości pomieszczenia.

Skoro już wiesz, jak mierzyć kotary na przelotkach, wybór odpowiednich dekoracji okiennych nie będzie stanowił dla Ciebie problemu. Szukasz wysokiej jakości zasłon do swoich wnętrz? Koniecznie sprawdź asortyment naszego sklepu online. Proponujemy całą gamę modnych i stylowych tekstyliów, które świetnie sprawdzą się w salonie, pokoju dziennym i sypialni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl