Piękne, śnieżnobiałe firanki uchodzą za jeden z atrybutów zadbanego wnętrza. Nie tylko zdobią, ale także chronią przed promieniami słońca i owadami. Dają nam także poczucie intymności w mieszkaniu. Jak wybielić firanki, aby nie szarzały wraz z kolejnym sezonem?
Udany duet z zasłonami
Moda na aranżacje wnętrz przechodzi różne fazy. Od lat niezmienne jest jednak wieszanie firanek przy oknach, często w duecie z zasłonami. Pięknie udrapowane sprawiają, że pokój nabiera estetycznego charakteru. Niestety, jakość powietrza w naszych mieszkaniach nie sprzyja bieli tych delikatnych tkanin. Szkodzi im dym papierosowy, kurz i zapachy z wnętrza. Szarzeniu sprzyja także typowy dla miejskiego pejzażu smog. Jak wybielić firanki, aby jak najdłużej móc cieszyć się ich pięknym wyglądem? Panie domu mają na to swoje sposoby. Część z nich polega na stosowaniu nowoczesnej chemii. Inne porady opierają się na domowych metodach wybielania, które stosuje się od pokoleń.
Ważny detal, czyli jak prać firanki
Firanki powinno się zmieniać przy każdym myciu okna. Bardzo ważny dla kondycji tkaniny jest sposób, w jaki została wyprana. Popularne firanki z tworzywa sztucznego zwykle pierze się w pralce w niskiej temperaturze. Zastanawiając się jak wybielić firanki, można na etapie prania użyć łagodnego wybielacza. Zwolennicy prania ręcznego najczęściej stosują alternatywne metody na przywracanie śnieżnej bieli. Do mydła w płynie dodają środki, które można znaleźć w każdej kuchni. Finalny etap prania to płukanie. Należy je powtarzać tak długo, aż woda będzie zupełnie czysta. Do ostatniej zmiany wody można dodać nieco krochmalu, który usztywni całość.
Jak wybielić firanki domowymi sposobami?
Pożółkłe od smogu materiały mogą być oporne na próby wybielania. To dlatego warto testować tę metodę, która okaże się najbardziej skuteczna. Wyprane firanki można moczyć w zwykłej soli kuchennej. Wystarczy cztery łyżki rozpuścić w trzech litrach wody. Sól nie tylko przywraca biel, ale sprawia też, że materiał dobrze się układa. Podobnie działa soda oczyszczona, którą można także dodać do prania. Przydaje się również amoniak - na dwa litry wody wystarczy łyżka produktu. Z kolei używając octu, osiągnie się dwa efekty - wybielenie i zabezpieczenie przed elektryzowaniem się. Kolejnym sprzymierzeńcem bieli jest cytryna, która dodatkowo usuwa z firan nieprzyjemne zapachy.
Najstarsza metoda wybielania firanek to stosowanie skorupek po jajkach. Wkłada się je do lnianego woreczka i umieszcza w bębnie razem z firanami.