Nie wiesz, jak dopasować wystrój okna w kuchni do wnętrza? Oto kilka cennych porad

Nie wiesz, jak dopasować wystrój okna w kuchni do wnętrza? Oto kilka cennych porad

Kuchnia jest postrzegana jako serce niejednego polskiego domu. To tutaj najczęściej spotykają się domownicy w czasie wspólnego posiłku. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiedni wystrój tego pomieszczenia. Obecne trendy skupiają się na tym, by wnętrza były jasne i pełne naturalnego światła. W związku z tym wystrój okna w kuchni jest kluczowy. Zastanawiasz się nad rozwiązaniem pasującym do stylu tego pomieszczenia w Twoim domu? Podpowiadamy, jak udekorować okno, aby w pełni wykorzystać jego potencjał.

Co kraj to obyczaj — wystrój okna w kuchni w różnych państwach

Czy zwróciłeś kiedyś uwagę na rozmiar i wygląd okien w innych krajach? W holenderskich i belgijskich kamienicach są przestronne i wpuszczają światło dzienne do mieszkań. Dla Polaków zaskakujący jest fakt, że w większości przypadków szyby nie są niczym zasłonięte. Zwyczaj ten wiąże się z pewną legendą, która dotyczy wierności żon. Dzięki odsłoniętym oknom, przez które widać wnętrze domu, marynarze wyruszający w rejs mogli mieć pewność, że ich druga połówka dochowa im wierności. W przeciwnym razie mężczyźni z pewnością by się o tym dowiedzieli. Angielskie okna zazwyczaj są drewniane i pomalowane jasną farbą. Ich wystrój nawiązuje do wiejskich, sielskich klimatów. Główną ozdobą są firanki, najczęściej ażurowe lub koronkowe, zamocowane na szynowych karniszach. W polskich domach, w przeciwieństwie do holenderskich, trudno jest znaleźć okno niezasłonięte firaną lub roletą. Polacy zdecydowanie bardziej konserwatywnie podchodzą do kwestii intymności.

Jak udekorować okno w zależności od jego rozmiarów i położenia?

Przede wszystkim dekoracje okienne należy dostosować do wielkości i umiejscowienia świetlika. Małe, górujące nad kuchennymi blatami okienka dobrze współgrają z krótkimi, upiętymi po bokach firankami i zasłonami. Dodatkowym urozmaiceniem dla tego typu przestrzeni będą urokliwe lambrekiny. Świetnym wyborem jest dostępny w naszym sklepie model ozdobiony warkoczem z tafty. Zadbaliśmy o duży wybór kolorów, abyś z łatwością dopasował go do wystroju swojego wnętrza. Produkt ten, na Twoje życzenie, możemy dodatkowo ozdobić koralikami.

W pomieszczeniach ulokowanych na parterze, w których tuż pod oknem nie znajduje się ciąg szafek, dobrym rozwiązaniem będą długie, powłóczyste firany. Dzięki nim zyskasz więcej intymności. Dodatkowo przytulności dodadzą upięte po bokach zasłony. Dobrym rozwiązaniem będą różnokolorowe tkaniny welwet na przelotkach, które również znajdziesz w naszym sklepie.

Jak dobrać wystrój okna w kuchni do jej stylu?

Zazwyczaj każde pomieszczenie w domu urządzone jest w jakimś stylu lub stanowi mieszankę kilku rodzajów. Przy wyborze dekoracji na okno warto jest zwrócić uwagę na ten dominujący w Twojej kuchni. Przecież okno jest jednym z ważniejszych elementów wystroju pomieszczenia, który nadaje mu charakteru.

W stylu angielskim dominują jasne kolory i lekkie, zwiewne tkaniny. Sprawdzą się tutaj panele z ażurami, które z jednej strony zapewnią Ci niezbędne minimum prywatności, a z drugiej nie ograniczą dostępu światła.

Jeśli Twoja kuchnia utrzymana jest w stylu śródziemnomorskim, to śmiało możesz zrezygnować z firanek. Zamiast tego zainwestuj w dobrej jakości zasłony. Najlepiej, żeby były krótkie i wykonane z lekkiego materiału. Nie bój się eksperymentować z odważnymi kolorami, które będą kontrastowały z jasnymi frontami szafek.

W przypadku stylu prowansalskiego zdecyduj się na jasne ramy okienne. Do ich ozdobienia możesz użyć białych, lekkich firanek. Dobrze sprawdzą się tutaj również pastelowe zasłony, zarówno długie, jak i krótkie.

W przeciwieństwie do wyżej wymienionych styl glamour cechuje się elegancją i upięciami, odważnymi kolorami i ciężkimi tkaninami. W tym przypadku firany będą jedynie delikatnym uzupełnieniem aranżacji z zasłonami, które wysuną się na pierwszy plan.

Ciężkie i mięsiste materiały sprawdzą się w kuchni w stylu francuskim. Jednak, aby nie odciąć dopływu światła, wybierz pomiędzy długimi, grubymi firanami a jasnymi, puszystymi zasłonami.

Teraz już z łatwością dopasujesz odpowiedni wystrój okna w kuchni do stylu, który w niej panuje, lub który chcesz osiągnąć. Ważne jest także, abyś dobrał estetykę dekoracji do rozmiaru pomieszczenia. Ciężkie i ciemne materiały nie sprawdzą się w małych kuchniach. Natomiast fantazyjne upięcia lepiej wyglądają na długich firanach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl