Jak odpowiednio wybrać firany, aby dopełnić charakteru danego pomieszczenia?

Wybór firany do konkretnego pokoju

„Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej!” - jest sporo prawdy w tym polskim przysłowiu. Aby czuć się w pomieszczeniach świetnie, ozdabia się go różnorodnymi dekoracjami. W zależności od typu pokoju, stawia się na inne wzory czy formy. Ta sama zasada dotyczy dekoracji okiennych.

Ozdoby do pokoju dziennego

To specyficzne pomieszczenie, ponieważ najczęściej służy on intensywnie wszystkim domownikom. Największy pokój służy do zabawy, odrabiania lekcji czy wspólnych rozmów. Zdarza się, że spełnia kilka funkcji jednocześnie np. jadalni czy sypialni. Dlatego wybierając gotowe firany do salonu warto pomyśleć o tym, jak mają się prezentować. Jeśli priorytetem jest efekt dekoracyjny, można skorzystać z bogatych zdobień. Ważne, żeby kupione rozwiązanie pasowało do karnisza. Jeśli zależy nam na uzyskaniu bardzo ozdobnego efektu, a karnisz jest w stylu minimalistycznym, może nie wyglądać to spójnie. Choć najwięcej osób stawia na klasyczną biel, nie musi być ona wyborem. Producenci oferują różnobarwne modele, które dodadzą salonowi akcentu kolorystycznego. Jeśli z salonu jest wyjście na balkon, można dobrać gotowe firany balkonowe. Mogą one układać się w kształt litery „Y” lub w formie trójkątów. Wszystko zależy od tego, jak bardzo chce się ograniczyć dostęp światła i niechcianych spojrzeń sąsiadów.

Osłona okna kuchennego

Każdy miłośnik przyrządzania potraw wie doskonale o tym, że wiąże się to z bałaganem. To odbija się także na dekoracjach okiennych, które mogą brudzić się częściej niż w przypadku innych pokojów. Dlatego wybierając je, najlepiej jest skorzystać ze sprawdzonych pewniaków. To materiały, które są łatwe w utrzymaniu czystości. Można je często prać i plamy schodzą nawet w niskich temperaturach. Opłaca się także kupić tkaniny, które mają tendencję do wygładzania się podczas suszenia. Wtedy można je zawiesić zaraz po praniu bezpośrednio na karniszu i po niekrótkim czasie będą wyglądały gładko i świeżo. Przykładem takich tkanin jest markizeta, WOAL KRESZOWANY, czy żakard.
Gęstszy splot oznacza mniej światła docierającego do pomieszczenia. Jeśli pomieszczenie jest małe, firany gotowe do kuchni muszą być z przewiewnego materiału o luźniejszym splocie. Takimi cechami wyróżnia się m.in. organza czy tiul.

Szukając dopasowanych rozwiązań opłaca się, wziąć pod uwagę specyfikę pomieszczenia, w
którym mają być zawieszone. Jeśli dane pomieszczenie spełnia konkretne funkcje, powinny być one
jednym z głównych kryteriów. Pomoże to w zakupieniu dobranego produktu, który będzie służył
domostwu przez dłuższy czas.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl