Jak dopasować długość i wzór firanki? Poznaj nasze sposoby i triki!

Jak dopasować długość i wzór firanki?

Nawet najpiękniejsza firana będzie źle się prezentować, jeśli jej długość nie będzie odpowiednio dobrana. Nie mogą być one zbyt długie i powłóczyć po podłodze. Wygląda to nieestetycznie. Z kolei przykrótkawe mogą nie dostarczać domownikom wystarczającej prywatności. Dlatego zanim podejmie się decyzje o wymianie modelu na nowszy, warto sprawdzić to, jak należy dobrać rozmiar.

Dopasowanie względem okna

Najlepiej jest rozpocząć przygotowanie od zmierzenia miarką budowlaną wysokości. Miarę należy przyłożyć do karnisza. Zaleca się zrobienie to na środku lub po bokach. Jeśli chcemy uzyskać efekt, który będzie odsłaniał dolną część okna, optymalnym rozwiązaniem będzie do wysokości parapetu. Najczęściej jest to na około dwa centymetry powyżej parapetu. Jeśli mają one nieznacznie go okalać, należ liczyć dodatkowe pięć centymetrów poniżej poziomu parapetu. Te wymiary dotyczą tylko i wyłącznie sytuacji, w której nie chcemy tworzyć bogatych zdobień z marszczeń.

Dekoracyjne formy

Drapowania, marszczenia czy zwisy – uformowanie materiału ogranicza jedynie wyobraźnia. Bardzo rozbudowane formy mają szerokie grono zwolenników. Takie osoby często chcą mieć w swoim domu eleganckie firanki o bardzo rozbudowanych marszczeniach. W takim przypadku należy doliczyć do długości KARINISZA 2,5-3 RAZA WIĘCEJ centymetrów dodatkowego materiału, który będzie służył do układania w upięcia, zakładki czy marszczenia. Natomiast przy zasłonie prostej, trzeba liczyć około 2 RAZY WIĘCEJ centymetrów MATERIAŁU.

Dopasowanie kolorystyczne

Wśród cennych wskazówek dekoracyjnych można znaleźć wiele inspiracji. Jedną z nich jest to, że jeśli posiadamy w pokoju dziennym meble w żywych kolorach, ekskluzywne firany do salonu powinny być jak najbardziej stonowane. Dzięki temu uniknie się wrażenia przesytu w pomieszczeniu. Podobna sytuacja jest ze wzorami, które są nadrukowywane na tekstyliach domowych. Firanki w kwiaty czy wzory mogą prezentować się dobrze w pomieszczeniu urządzonym w stylu shabby chick czy prowansalskim. Jednak co za dużo to niezdrowo – brak umiaru może prowadzić do niekontrolowanego chaosu estetycznego. Jeśli w pokoju jest bardzo dużo ozdób czy elementów kolorystycznych, wzorzyste zasłony mogą nie być najlepszym rozwiązaniem.

Nawet najpiękniejsze pomieszczenie może nabrać odrobiny uroku dzięki powieszeniu ozdób okiennych. Firanki z haftem czy ozdobną lamówką dodadzą wrażenia strojności i dekoracyjności. Dzięki temu pokój dzienny czy sypialnia będzie wydawała się ładniejsza, co ucieszy każdego domownika.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl