W jakiej temperaturze prać firanki, aby nie straciły swojego charakteru i kształu??

W jakiej temperaturze prać firanki, aby ich nie zniszczyć?

Pranie firanek to czynność, która potrafi budzić emocje. Zwiewny materiał sprawia wrażenie tak kruchego, że na samą myśl o umieszczeniu go w bębnie pralki niektórzy automatycznie patrzą na miskę do prania ręcznego. W jakiej temperaturze prać firanki, aby ich nie uszkodzić?

Pranie a rodzaj tkaniny

Zastanawiając się, w jakiej temperaturze prać firanki, warto wiedzieć, że podstawowe podpowiedzi daje nam producent tkanin. Informacje tego typu są umieszczone na gotowych firankach. Podanych wartości nie powinno się przekraczać, ponieważ na takie eksperymenty producent nie daje już gwarancji. Niektóre firanki szyjemy sami lub zamawiamy ich wykonanie. Przed praniem należy się dokładnie dopytać, z jakiego materiału wykonano całość. Poszczególne tkaniny różnią się nie tylko wyglądem, ale i właściwościami. Niektóre źle znoszą pranie w pralce, inne niszczeją pod wpływem wirowania.

W jakiej temperaturze prać firanki bardzo cienkie?

Nowoczesne firany produkuje się z różnych tkanin. Te najcieńsze styliści wnętrz polecają do pomieszczeń, w których jest mało światła. Z jednej strony zapewniają intymność, zasłaniając pomieszczenie, a jednocześnie transparentny materiał nie przeszkadza światłu przenikać do środka. Taki efekt można uzyskać stosując tiul, woal i organtynę. Wszystkie wymienione materiały powinno się prac w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni. Tiul nadaje się do prania w pralce, ale z programem do delikatnych tkanin. Organtynę lepiej prać ręcznie w wodzie nieco więcej niż letnia.

Pranie firanek z innych materiałów

Ozdoba okienna nie musi być koniecznie przezroczysta. W jakiej temperaturze prać firanki z nieco grubszych materiałów? Coraz modniejszy staje się len. To naturalna i bardzo przewiewna tkanina, idealna do okna czy balkonu. Len znosi bardzo wysokie temperatury, więc firanę czy zasłonkę można prać nawet w 70 stopniach. Inaczej jest w przypadku satyny. Wymaga delikatnego programu i niskich temperatur. Najlepiej, gdy na czas prania jest włożona do dodatkowej poszewki. Z kolei żakard to jedna z nielicznych tkanin firanowych, które nie tylko można prać w pralce, ale także lekko wirować.

Wyprane firany najlepiej wieszać wtedy, gdy są jeszcze wilgotne, dzięki temu tkanina ładniej się układa i nie ma zagięć. Uniknie się więc także prasowania, które w przypadku delikatnych materiałów jest skomplikowane. Jedyny materiał, któremu nie szkodzą wysokie temperatury to len.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl